PRAKTYCZNA I DEKORACYJNA DREWUTNIA

 Jeśli w domu jest kominek, w jego otoczeniu musi znaleźć się miejsce na opał. W salonie można zaplanować niewielką wnękę. Na zewnątrz przyda się drewutnia. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja będzie stanowić elegancką ozdobę ogrodu.

Większość inwestorów budujących dom planuje w nim kominek. W projektach gotowych architekci umieszczają więc z reguły co najmniej jeden kominek. Zazwyczaj w salonie, czasem także drugi na zewnątrz – na tarasie. Jeśli w domu jest kominek, musi pojawić się również składzik na opał. Drewutnia może stanowić samodzielną konstrukcję lub przylegać do domu, do budynku gospodarczego lub garażu. Najważniejsza jest jej konstrukcja, która powinna zapewnić odpowiednie warunki składowania (wysychania) drewna.

Lokalizacja

Najpierw trzeba zaplanować lokalizację drewutni. Dla wygody użytkowników powinna być umieszczona niedaleko wejścia do domu, aby przenoszenie drewna nie stanowiło problemu. Może przy tym pełnić dodatkową funkcję – zasłaniać pojemniki na śmieci czy odgradzać ogród od posesji sąsiada. Podobnie jak inne tego rodzaju obiekty, drewutnia stanowi element małej architektury ogrodowej. Jest więc istotną częścią aranżacji przydomowej przestrzeni. Elegancki drewniany budyneczek lub starannie wykończona wiata, kryta dachówką bądź strzechą, pięknie wkomponuje się w otoczenie i będzie stanowić niewątpliwy atut ogrodu.

Konstrukcja

Na drewutnię nie można przeznaczyć przypadkowego budyneczku, starej szopy czy innego obiektu. Składzik na drewno powinien zostać odpowiednio zaprojektowany. Jego zadanie polega nie tylko na ochronie opału przed deszczem i śniegiem. Musi także zapewniać dobrą wentylację. Świeżo porąbane drewno nie nadaje się do spalenia w kominku. Aby osiągnęło właściwą wartość opałową, powinno schnąć około sześć miesięcy. Ważne jest więc nie tylko solidne zadaszenie, ale także taka konstrukcja ścian drewutni, która zapewni niezbędny do suszenia przewiew. Aby zapobiec wnikaniu wilgoci, drewno powinno zostać odizolowane od ziemi – może w tym celu zostać umieszczone na podeście.

Składowanie

Jeśli ogień w domowym kominku jest rozpalany sporadycznie, opał zgromadzony w drewutni o pojemności 5 m3 powinien wystarczyć na dwa lata. Drewno dobrze jest od razu porąbać na kawałki, które będą pasować do wkładu kominkowego. Najlepiej jest ułożyć je w dwóch rzędach, zwłaszcza jeśli drewutnia jest dostępna z dwóch stron. Wówczas można najpierw wybrać polana z jednego rzędu, a gdy się skończą – uzupełnić nowymi i jednocześnie zacząć wyjmowanie drewna z drugiego rzędu.