URZĄDZANIE OGRODU

Jak dom, to tylko z ogrodem – z tym twierdzeniem trudno się nie zgodzić. Nawet niewielki skrawek zieleni może dać dużo radości i zapewnić odpowiednie warunki wypoczynku na świeżym powietrzu. W aranżację przydomowej przestrzeni, aby rzeczywiście spełniła nasze oczekiwania, trzeba jednak najpierw włożyć odrobinę pracy i zaangażowania.

O ogrodzie warto zacząć myśleć jak najwcześniej – najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Planowanie jest bardzo ważne, ponieważ prawdziwe efekty tej pracy można w pełni podziwiać dopiero po kilku latach. Projektem ogrodu warto więc dysponować jeszcze zanim ruszy budowa domu, z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować nasadzenia roślinności, uwzględniając przy tym m.in. usytuowanie ogrodu względem stron świata oraz kształt działki. Przy tej okazji często zwraca się uwagę, że trudność w projektowaniu ogrodu rośnie odwrotnie proporcjonalnie do wielkości powierzchni działki. Czyli – im mniejszy jest ogród, tym uważniej należy podejść do jego urządzania i staranniej zaplanować każdy dostępny metr kwadratowy. W małych ogrodach prostota jest wyjątkowo w cenie.

Dom nie jest kompletny bez ogrodu, a ogród – bez mebli i małej architektury. Na większej działce może powstać nawet sporej wielkości altana, na mniejszej – choćby ciekawie zaaranżowane miejsce na wygodne fotele. Istotne, aby aranżacja ogrodu pasowała do stylu budynku i pozostałych elementów otoczenia. I tak przy nowoczesnym domu trudno sobie wyobrazić rustykalne meble, a przy budynku stylizowanym na wiejski dworek – modernistyczną altanę.

4

Materiałem, który najczęściej poleca się do ogrodu, jest drewno. Jako ekologiczny, naturalny surowiec doskonale komponuje się z zielonym otoczeniem. Odpowiednio przygotowane, zaimpregnowane gwarantuje trwałość na lata. Meble drewniane kojarzą się przede wszystkim z rustykalnymi aranżacjami. Pięknie prezentują się przy budynkach utrzymanych w tradycyjnym stylu, ale bez problemu znajdziemy także atrakcyjne meble drewniane pasujące do nowoczesnego projektu. Drewno to bowiem materiał, który zapewnia bardzo szerokie możliwości. Śmiało można powiedzieć, że meble drewniane można dopasować do każdego otoczenia. Wykonuje się je przede wszystkim z drewna olchowego, w dowolnych kształtach i rozmiarach. Są przy tym cieplejsze i lżejsze od metalowych. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości impregnatów i lakierów drewno można impregnować co kilka lat bez obawy przed jego zniszczeniem.

5

Większa pergola to z kolei element, który doskonale zacieni wybraną lokalizację. Świetnie sprawdzi się nad tarasem lub innym miejscem przeznaczonym do wypoczynku na świeżym powietrzu. Pamiętajmy, że jeśli pergola ma zapewnić cień nad miejscem odpoczynku, deski rusztu zadaszenia powinny być ustawione w ten sposób, by wyznaczały kierunek wschód – zachód. Dzięki temu będą dawać cień jeszcze zanim porosną je pnącza. W celu uzyskania lepszego zacienienia pergoli można również zastosować przesuwne żaluzje, które stanowić mogą idealne uzupełnienie zadaszenia.

1

W większych ogrodach warto rozważyć możliwość postawienia altany. To budowla o lekkiej konstrukcji, która chroniąc przed słońcem i deszczem, może być traktowana jak pokój na świeżym powietrzu. Świetnie sprawdza się w pobliżu budynków, przy których zabrakło tarasu. Trudno wymarzyć sobie lepsze warunki do grillowania.

9